Czemu silnik bierze olej?

Ubywa oleju z Twojego silnika? Jeśli od wymiany do wymiany ubywa pół litra oleju i właściwie nie trzeba nic dolewać, auto nie dymi to właściwie nie ma się czym przejmować. Większość producentów dopuszcza zużycie oleju nawet 1 litr na 1000 km jest to jednak zużycie bardzo duże. Jeśli powodem ubywania oleju nie są wycieki to najprawdopodobniej silnik spala olej. Zazwyczaj dochodzi do spalania oleju poprzez nieszczelne pierścienie lub uszczelniacze zaworowe, w niektórych autach przyczyną może być także nieszczelny separator oleju czyli odma.

Z najgorszym przypadkiem mamy do czynienia jeśli olej przedostaje się do płynu chłodniczego. Olej w płynie chłodniczym oznacza konieczność przeprowadzenia dość kosztownej naprawy.

2 thoughts on “Czemu silnik bierze olej?”

  1. z mojego doświadczenia wynika że jeśli stare auto zaczyna brać olej… to najlepiej jest się go pozbyć. nie warto remontować starego grata jak można mieć za cenę remontu trochę lepszego, nowszego np. z klima a czasami i nowszy model. Przykład? Laguna 1.8 1997 rok mojego kolegi zaczęła brać olej, zaczął jeździć po mechanikach, zrobił remont silnika kosztowało to razem 2500 zł. Trzeba było sprzedać to auto za 2000 zł a za 4500 zł kupić np. Fiata Marea Weekend 1,9 JTD 105KM – teraz tego dużo z niemiec przywożą a JTD to bardzo fajny silnik i mniej pali niż benzyniaki (w końcu diesel).

  2. nie zgodze sie z toba…. po pierwsze dolicz pare setek na koszty rejestracji… po drugie jaką masz pewność że to co kupisz będzie 100% sprawne, może ktos sie po prostu pozbywa… lepiej robić to co sie ma… wtedy wiesz co masz i przynajmniej pojeździsz pare lat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *