Samochody które mało tracą najmniej na wartości

Przy zakupie samochodu bardzo często zwracamy uwagę na jego utratę wartości. Wywołuje u nas uczucie zażenowania gdy kupujemy ładny nowy samochód za 80 000 zł następnie po 2 latach pojawia się całkiem nowy model i nasz samochód nie jest wart nawet 40 000 zł. Które więc samochody będą cechowały się niską utratą wartości?

Auta tanie

Samochody niskiej klasy, tzw. auta segmentu A i B będą cechowały się zawsze procentowo i kwotowo niską utratą wartości. Wynika to z faktu, że osoba która za 20 000 zł kupuje używany samochód niskiej klasy poszukuje auta możliwie najnowszego i nie ma wobec niego specjalnych wymagań dotyczących wyposażenia, silnika czy nawet wyglądu zewnętrznego. Ważny jest niewielki wiek a co z tym idzie spodziewane niewielkie zużycie pojazdu i jego przebieg.

Prekursorzy w swojej klasie

Często na rynku motoryzacyjnym spotykamy się z sytuacją że dana klasa aut dosłownie rodzi się na naszych oczach. Starsi czytelnicy pamiętają zapewne jak wchodziła na rynek pierwsza generacja luksusowych SUV-ów: Lexus RX, Mercedes ML, BMW X5. Poprzedników pierwszych generacji tych samochód na rynku wtórnym nie znajdziemy, dlatego też używane ww. auta są droższe niż limuzyny, których poprzednicy jak najbardziej występują. Podobna sytuacja ma miejsce obecnie na rynku tanich SUV-ów i crossoverów np. Suzuki SX4, Dacia Duster i Nissana Juke. Ich utrata wartości jest niewielka gdyż niewielkie jest nasycenie tymi samochodami na rynku wtórnym. W przyszłości taka sytuacja może nastąpić na rynku „tanich” coupe z tylnym napędem: Hyundai Genesis Coupe, Toyota GT86: tych samochodów wcześniej nie było w ofercie.

Na potwierdzenie tej teorii zapraszam do zapoznania się z cenami używanej Dacii Duster.

Wyposażenie szybciej traci na wartości niż cały samochód

Kupując nowy samochód warto pamiętać że jeśli jego podstawowa wersja kosztuje 90 000 zł a bardzo dobrze wyposażona 180 000 zł zapewne po 5-ciu latach użytkowania ich ceny bardzo zbliżą się do siebie. Zazwyczaj ten najlepiej wyposażony 5-cio latek osiąga cenę nie wiele większą niż 50% 5-cio letniej wersji podstawowej.

2 thoughts on “Samochody które mało tracą najmniej na wartości”

  1. Prawda jest taka, że BARDZO DOBRZE jeśli auto po 3 latach traci 50%. Znam wiele przypadków aut firmowych że traciły po 70-80% i nie jest tu mowa o najbardziej luksusowych autach ale po prostu takich zwykłych Astrach, Focusach itp. Niestety trzeba pamiętać że samochód traci nie tylko z wiekiem ale i również z przebiegiem. Szczególnie jak jest nowy.

  2. Mało traca auta nietypowe, np. samochody sportowe, kabriolety, campery, pickupy. Tylko maja jedna ogromna wade: sa ogromnie niepraktyczne (poza swoim przeznaczeniem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *