Mercedes GL X164

Mercedes-Benz X164 to pierwsza generacja Mercedesa GL – topowego SUV-a Mercedesa produkowanego od 2006 roku. Auto to – podobnie jak ML – produkowane jest w USA i tam najmocniej również Mercedes walczy o rynki.

Mercedes ML a GL?

Prekursorem europejskiego luksusowego SUV-a jest z pewnością Mercedes ML. Ten samochód był pierwszym SUV-em który prowadził się dobrze po asfalcie, był dobrze wykonany i był europejski. Po co więc Mercedes stworzył GL-a? Ponieważ ML to samochód… niewielki, druga generacja ML-a o oznaczeniu  W164 miała „zaledwie” 4,78 cm długości. Mercedes potrzebował auta, które będzie konkurować z największymi SUV-ami. I tak GL ma długość ponad 5 metrów.

Silniki

Pod maską GL-a znajdziemy widlaste osmiocylindrowe benzyny oraz diesle V6 znane mi. z Mercedesa E-klasy. Polecamy te drugie, są to naprawdę dobre silniki a przy tym ekonomiczne.

Skrzynie biegów

Mimo, że samochód nie jest nowy – premiera w 2006 – posiada bardzo nowoczesną 7-mio biegową automatyczną skrzynię biegów.

Komfort jazdy

Mercedes GL oferuje wysoki komfort jazdy. Niestety tam gdzie zaczyna się wysoki komfort zaczynają się także wysokie koszta. Poduszka pneumatyczna Mercedes GL X164 przednia kosztuje ponad 3000 zł. Niestety zawieszenie pneumatyczne w nastoletnim samochodzie może ulec uszkodzeniu.

Koszty eksploatacji

GL z pewnością tanim w eksploatacji autem nie będzie. Kupując go należy zwracać uwagę na zużycie wszystkich elementów oraz terminy przeprowadzonych napraw. Koszt wymiany oleju w 7G-tronic to 1000 z. Komplet tarcz i klocków ATE do GL 350 to kolejny tysiąc złotych. Te koszta obrazują fakt iż „włożenie” 5000 zł w GL-a to naprawdę niewiele. Pozostaje mieć jedynie nadzieje, że tak drogi samochód jako kilkuletni nie wykonywał już tak dużego przebiegu jak tańsze w eksploatacji modele Mercedesy klasy C czy E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *