Hyundai Palisade – największy SUV Hyundaia

SUV marki Hyundai zazwyczaj kojarzony jest z kompaktowym Tucson-em i jeszcze mniejszą Koną. Nieco głębiej wtajemniczeni znawcy marki wiedzą o trochę większym niż Tucson, Santa Fe. A temu ostatniemu do największego SUV-a tej marki brakuje dokładnie… 21 centymetrów.

Hyundai Palisade
fot. Wikipedia

Hyundai Palisade to sprzedawany na rynku amerykańskim od 2019 roku duży SUV. Mierzy 498 cm. Posiada 7 lub 8 pełnowymiarowych miejsc.

Z cech jakie posiada Palisade a nie posiada ich żaden z europejskich SUV-ów Hyundaia warto wymienić:

  • widlaste silniki, co ciekawe tylko benzynowe: 3.5 litra V6 o mocy 277 KM z pośrednim wtryskiem paliwa (idealny do założenia instalacji LPG!) oraz 3.8 GDI o mocy aż 295 KM
  • samopoziomujące zawieszenie pneumatycznie, ale tylko dla tylnej osi (podobne rozwiązanie BMW stosuje w modelu X5, ale tam mamy również do wyboru aktywne zawieszenie pneumatyczne wszystkich 4 kół).

A jakich cech luksusowego europejskiego SUV-a Palisade zdecydowanie nie posiada?

  • wspomnianego wyżej aktywnego zawieszenia, z aktywnym stabilizatorem niwelującym przechył (to obecnie cecha najlepszych europejskich SUV-ów),
  • silnika umieszczonego wzdłużnie: silnik w Palisade zamontowano poprzecznie, to dlatego wersje z napędem na jedną oś są napędzane tylko na oś przednią. Uwaga nie dawno pojawiła się w sieci informacja że w Palisade przygotowywanym na rok 2020 będzie dostępny silnik V8 umieszczony wzdłużnie (jak dużych Audi, BMW i Mercedesach)

2 thoughts on “Hyundai Palisade – największy SUV Hyundaia”

  1. Przy Tucsonie to jest po prostu brzydkie! Przód jak jakiś Lexus a tył nijaki, kupe blachy ukształtowanej bylejak byle by tylko największy samochód z niej uwinąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *