Nie każdy samochód stoi w garażu. Dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych przechowywanie samochodu w garażu to nie żaden luksus ale konieczność. Kto przez wiele lat trzymał swój pojazd w garażu nie chce już nigdy nocować go „pod chmurką”. Jakie są zalety przechowywania auta w garażu?Czystość
Samochód umyty i wstawiony do garażu jest czysty aż do momentu ubrudzenia na drodze. Podczas stania na dworze, a szczególnie gdy parkujemy samochód na ulicy bądź nie daj Boże pod drzewami nie musimy przejechać nawet jednego kilometra by w ciągu kilku godzin po umyciu nasz samochód stał się bardziej brudny.
Większa trwałość samochodu
Garażowanie wydłuża trwałość samochodu:
- opony dzięki braku promieniowania słonecznego i suchym warunkom dużo wolniej się starzeją
- lakier samochodu nie płowieje
- reflektory nie żółkną tak szybko
- wszystkie plastiki zewnętrzne, uszczelki wolniej ulegają zużyciu dzięki bardziej łagodnym warunkom
- wnętrze pojazdu jest mniej narażone na zniszczenie poprzez promieniowanie UV podczas upałów: plastiki nie stają się tak kruche po latach a tapicerka blada i wypłowiała
- akumulator wytrzymuje dłużej, gdyż nie jest narażony na bardzo niskie temperatury
Mniejsze ryzyko kradzieży
Przechowywanie auta w garażu zmniejsza również ryzyko kradzieży pojazdu, jego części składowych (np. felg, lusterek).
Ogrzewany garaż wcale nie jest lepszy
Zimą dobrze jest mieć garaż. Jeśli jednak jest on ogrzewany to szybciej zachodzi zjawisko korozji. Podwozie, które jest zimą pełne soli szybciej wtedy koroduje i choć auto z zewnątrz wygląda ładnie stosunkowo szybko przeżera go rdza od środka. Najlepiej mieć więcej nieogrzewany garaż.
Garaż wolnostojący czy w bryle domu
Ze względu na własne bezpieczeństwo i bardziej korzystne temperatury dla samochodu (jak wyżej napisano zimą lepiej by samochód stał w niskiej temperaturze) lepiej mieć garaż wolnostojący niż garaż w domu. Samochód zawiera łatwo palne paliwo – przechowywanie go pod własnym domem zawsze zwiększa ryzyko pożaru domu. Najbezpieczniejsze są pod tym względem auta z silnikami diesla, gdzie ryzyko pożaru jest znikome; najbardziej niebezpieczne są auta benzynowe po adaptacji na LPG.
UWAGA: przed budową jakiekolwiek garażu należy się zapoznać z przepisami prawa budowlanego w celu ustalenia czy dany typ obiektu nie wymaga pozwolenia na budowę i nie jest wymagany kierownik budowy Gniezno prowadzący tę budowę.
Garaż to na pewno mniej pracy przy ścieraniu ptasich odchodów latem, raz wybudujesz i mas spokój przez wiele lat.
Garaż przy budynku to najlepsze rozwiązanie. W nowoczesnym domu na parterze mamy zazwyczaj tylko salon, kuchnie, jadalnie i WC no i garaż. Na pietrze muszą być wszystkie sypialnie i łazienka (najlepiej duża 10m2+). Wychodzi na to, że na parterze oprócz garażu powierzchnia użytkowa to około 50-60m2 jest w zupełności wystarczająca. Niestety na piętrze są skosy i tych 50-60m2 użytkowej nie otrzymamy a max 40m2… ale jak na parterze jest garaż to mamy piękne użytkowe 55m2 i ładny pokój nad garażem.
Ucieczką ciepła bym się nie przejmował: taki garaż nie powiększa znacznie kubatury budynku. Dodatkowo ściana od garażu moze być ocieplona. Zazwyczaj to i tak solidna ściana nośna, która jednak i tak ma dość dobry współczynnik przenikania ciepła.
Salony zazwyczaj robimy ogrzewaniem podłogowym garaż nie. Dlatego wystarczy w garażu 10 cm styropianu pod wylewką. A w salonie dac 20 cm. Za to nad garażem dać warto 15 cm a w pozostałej częsci domu 5 cm wystarczy (na stropie).
Moja kolezanka ktora mieszka na wsi miala na podworku stara stodole. Przerobila ja na garaz. Jest super zadowolona. Wczesniej myla auto 2 razy w tygodniu a ciagle bylo brudne. Teraz myje raz na 2 tygodnie i ma ciagle czyste!