Audi A8 D2

Audi A8 to pierwszy serynie produkowany samochód posiadający karoserie całkowicie z aluminium. Dzięki temu pojazd jest bardzo lekki, najlżejsze egzemplarze ważą poniżej 1500 kg, czyli tyle co auta konkrecyjnej marki ale klasę niżej. O tym że to auto jest naprawdę lekkie świadczyć może fakt że najlżejsza wersja A8 D2 jest lżejsza niż najlżejsze BMW E39. Konkurencyjne E38 jest ponad 300 kg cięższe. Nie bez znaczenia dla masy jest także zastosowanie przedniego napędu w Audi – auta tylnonapędowe są cięższe.

Masa… ma znaczenie

Niska masa to nie tylko ciekawostka encyklopedyczna. Niższa masa wpływa bardzo pozytywnie na osiągi pojazdu. Już najsłabszy 174 konny silnik (co jest bardzo niską mocą w klasie luksusowych limuzyn) oferuje tej potężnej limuzynie przyspieszenie do 100 km/h w 9,1 sekundy. Niskiej masie samochód zawdzięcza także akceptowalne zużycie paliwa w mieście. 12,8 litra na 100 km to bardzo dobry wynik w tej klasie (więcej danych technicznych A8 2.8).

Oprócz dwóch silników V6 w A8 występują także 4-ry V8-ki, które dla osób którym V6 nie wystarcza są silnikami będącymi idealnie balansującymi pomiędzy osiąga i spalaniem. Najmocniejszy V8 osiąga 310 KM a 100 km/h osiąga po niespełna 7 sekundach. Auto postanowiło stworzyć jednak coś mocniejszego: silnik 6.0 W12 420 KM.

Samochód ma wiele zalet mi. doskonałe silniki, nowoczesne nadwozie, bardzo ładne i przestronne wnętrze, ma jednak wady. Wiele osób skarży się na awarie automatycznych skrzyń biegów. Nie wynika to jednak z jakiś wad lecz z bardzo dużego przebiegu samochodów, jednak należałoby dodać że częściej zdarzają się dobrze działające skrzynie biegów w starych Mercedesach czy BMW niż Audi A8. Problemem Audi są także słynne wahacze. Komplet podróbek za 800 zł wytrzymuje zazwyczaj około 20 000 km albo mniej, wahacze oryginalne lub Lemforder starczają na max 50 000 km po polskich drogach i kosztują około 2000 zł. Do ceny części dochodzi oczywiście robocizna, obecnie 500 zł to minimalna kwota o jaką zuboży nas przy takiej wymianie warsztat.

One thought on “Audi A8 D2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *