Dlaczego LPG tak zdrożał 2018

Dziś za litr LPG zapłacimy ponad 2,50 zł. To rekordowo wysoka cena. Benzyna nie podrożała tak mocno, jej cena utrzymuje się na poziomie około 5,25 zł. Podobnie olej napędowy.

Skąd tak wysoka cena LPG?

Po pierwsze rozpoczął się sezon grzewczy co wywindowało ceny propanu, który służy do ogrzewania domu. Typowy przydomowy zbiornik propanu posiada pojemność 2700 albo 4850 litrów. W tym sezonie cena propanu grzewczego to około 2 zł / litr + koszt dostawy.

Po drugie stacje muszą się przygotować na pierwszego listopada. Jest to termin, w którym muszą oferować zimową mieszankę. Nie da się jej wprowadzić z dnia na dzień. Większość stacji wprowadza mieszankę zimową trochę wcześniej, co winduje ceny.

Wzrost oferowanych samochodów z fabrycznym LPG. To również czynnik powodujący wzrost cen tego paliwa.

Gaz dalej się opłaca

Od przyszłego roku na olej napędowy i benzynę zostanie nałożony nowy podatek. Ma on zasilić nowo powstający Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Benzyna i ON zdrożeje o około 10 gr / litr. LPG na szczęście nie.

Wysokie ceny gazu to także doskonała okazja do zakupu auta na gaz. Używane auta z reguły tanieją gdy ceny LPG szczytują.

Wysokie ceny LPG to złe dni dla warsztatów montujących instalacje LPG. Podczas gdy ceny gazu są niskie, firma instalacje gazowe Poznań posiada najkrótsze terminy na kilka miesięcy w przód. Gdy ceny gazu są wysokie, terminy są przystępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *