Dlaczego samochód kopci?

Na czarno, na niebiesko czy na biało? Jak kopci Twój samochód? Dowiedz się jaki problem oznaczają takie kolory dymu wydobywające się z rury wydechowej Twojego auta.

Jeśli samochód kopci na niebiesko nie zależnie czy jest to silnik diesla czy benzynowy (czy LPG) najprawdopodobniej spala olej silnikowy. Dlaczego? Najczęściej zużyte okazują się uszczelniacze zaworowe, nowsze silniki dymią także przy nieszczelnym separatorze oleju (nieszczelna odma). Zdarza się także że kopcenie spowodowane jest zużytymi pierścieniami cylindrów (przy bardzo dużych przebiegach).

Co jeśli silnik kopci na biało? Zazwyczaj duża ilość białego dymu produkowana jest wtedy gdy spalany jest płyn chłodniczy. Należy kontrolować jego poziom oraz sprawdzić czy przy prze-gazowaniu nie ma w zbiorniczku wyrównawczym bąbelków (objaw gazowanej wody mineralnej w zbiorniczku wyrównawczym). Nie w każdym samochodzie da się jednak to sprawdzić – tylko jeśli korek zbiornika jest najwyższym elementem.

Gdy diesel dymi

Jeśli silnik dymi na czarno i jest to silnik diesla oznacza to problemy z mieszanką paliwową. W starszych silnikach zazwyczaj winna jest pompa paliwa która podaje za dużo paliwa w nowszych wtryskiwacze które podają za dużo paliwa do jednej cylindra i dużo mniej do innych.

Zwiększone dymienie w silniku diesla może być także spowodowane usunięciem filtra DPF/FAP.

3 odpowiedzi na „Dlaczego samochód kopci?

  1. Tomek pisze:

    kopci bo wysyła sygnał dymny że coś jest nie tak 😀

  2. Andrzej pisze:

    kopci też jak mieszanka zbyt bogata jest

  3. sztik pisze:

    jesl i na czarno i jest to disel to autor napisal a co jesli dymi na czarno ajest to wolnossaca benzyna ? doaldnie crx ed9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *