Co ile wymiana oleju

Wielu użytkowników zastanawia się co ile powinno się wymienić olej w samochodzie. Niewymienianie oleju przez dłuższy okres np. 3 – 5 lat i 50 000 km może spowodować przyśpieszone uszkodzenie silnika poprzez jego zatarcie. Przeciąganie wymian oleju powoduje przyśpieszone zużycie silnika, dlatego podczas eksploatacji samochodu bardzo ważna jest regularna wymiana oleju w silniku.

W nowszych samochodach są specjalne komputery które pilnują wymian oleju biorą one wszystkie czynniki tj. styl jazdy. W takich pojazdach warto się sugerować tym właśnie terminem i stosować dobry, markowy olej taki jak zaleca producent. Warto też odpisać przebieg przy jakim był zmieniony olej na wypadek gdyby „komputer się pomylił”.

Przy małym przebiegu olej należy wymieniać nie rzadziej niż raz na rok, są ludzie którzy w starszych autach wymieniają olej rzadziej, np raz na 1,5 roku – jeśli ktoś jeździ naprawdę mało tzn. 5000 km i dużo na ciepłym silniku rozsądnym terminem jest właśnie te 1,5 roku. Nie powinniśmy zdecydowanie przekraczać tego terminu.

Kiedy powinniśmy wymieniać olej częściej?

  • jeśli jeździmy dużo na zimnym silniku
  • jeśli jeździmy z wysokimi obrotami silnika i pod wysokim obciążeniem (ostre przyspieszanie, jazda z wysyłką prędkością, holowanie przyczep)
  • po naprawach silnika w których demontowano pokrywę rozrządu
  • jeśli chcemy zwiększyć trwałość silnika

Co ile kilometrów należy zmieniać olej?

Generalnie normą jest 10 000 km. Wielu producentów wydłuża ten termin, lecz nie wiadomo czy nie z myślą o tym by silnik pracował prawidłowo tylko w okresie gwarancyjnym.

9 thoughts on “Co ile wymiana oleju”

  1. nie polecam Castrola Magnatec z Allegro ludzie myślą że to super olej, że niemiecki że porządny, bo w telewizji pokazywali że olej z magnesem to dobrze silnik smaruje a to wszystko lipa! Nie jeden już miał problemy po tym oleju, jedźcie do Niemiec i zobaczcie ile tam kosztuje Castrol – to taki Lotos albo gorzej. Castrol z Allegro to syf! Dobry olej to Motul (pierwsze klasa!) i Valvoline (trochę gorszy ale polecany).

  2. W ciężarówkach wymiana oleju musi być 2 razy częściej jak jeżdżą w ciężkich warunkach a spróbuj zalać tani olej to zobaczysz jaka piana będzie z niego po 5000 km.
    Co ile wymieniać olej w osobówkach? Wg mnie tak jak zaleca producent, żadna osobówka nie pracuje naprawdę ciężko chyba że w rajdach.

  3. jaki jest sens zmieniać olej silnikowy raz w roku skoro robi się 4000 km a producent zaleca wymianę co 20 000 km? Sądzę że spokojnie można wtedy zmieniać olej co 4 lata i nic się nie stanie z silnikiem

    1. Bzdury, filtr oleju jest z papieru. Papier nasiąka olejem i robi się z czasem taka „klucha” że olej nie może przepływać! Jak nie zmieniasz oleju to zmień chociaż filtr.
      I tak nie chciał od Ciebie odkupić tego auta mimo że miałoby niski przebieg wolałbym z wysokim przebiegiem ale z normalnie wymienianym olejem!

  4. Ja wymieniam co 10 tys/km jeżdżę na gazie, olej pół syntetyk, w trakcie trzeba dolać bo ubywa na10 tys ok 450ml. Głównie jeżdżę po mieście robiąc miesięcznie ok. 4 tys/km. Wymiana oleju co 15 czy 20 tys nie wchodzi w grę przy takim obciążeniu samochodu w korkach itp. Producenci zalecają w nowych samochodach co 30 tys wymianę oleju(chyba ich pogiełło)

  5. Wymiana oleju to jak z religia ja jestem ateista nie wierze w liczne dowody w zycie pozagrobowe tak jak z olejem ale wiem jedno on musi byc i wazny jest jego stan producenci musza kase zarabiac jak watykan ja sobie przejechalem np 40 i se jezdzil dalej tylko sie pozbylem

  6. I tak auto traci na wartosci a ludzie zmieniaka auta zawsze mozna zmienic silnik kazdy mechanik w warsztacie powie ze trzeba dla jego wlasnego bezpieczenstwa i pieniedzy w sumie ludzie zmieniajcie olej aby ludzie mieli prace

  7. no tak logicznie jest wymieniać co 10-12 tysięcy km, wtedy wiadome że silnik bedzie ok dzialac. kluczowy jest też rodzaj oleju, najlepiej sie sprawdzi syntetyk , u mnie z Hyundai xteer – szwagier polecil a zna sie na rzeczy i nissan śmiga mi super! kondycja silnika ma sie ok, żadnych zatarć itp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *