Jak sprawdzić datę produkcji opon

Data produkcji opon jest napisana na oponie od wewnątrz lub wewnątrz w tzw. standardzie DOT. Są to cztery cyfry dla których dwie pierwsze oznaczają tydzień w roku produkcji opony a dwie drugie rok produkcji.

Dla przykładu: 2910

oznacza: 29 tydzień 2010 roku.

Czasami zdarzają się opony z 3-cyfrowym oznaczaniem i obyśmy nie mieli z nimi do czynienia – ponieważ są bardzo stare – w nich pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień a jedna ostatnia rok produkcji (np. 7 – dla 1997 roku).

Maksymalny wiek opony

Pamiętajmy że maksymalny czas eksploatacji opony to około 5 do 8 lat. Jednak jeśli możemy kupić całkiem nowe opony, cały czas przechowywane w specjalistycznych magazynach mogą one mieć nawet 10 lat i nie są dużo gorsze od całkiem nowych opon. Jednak kupując takie opony musimy mieć zagwarantowaną niższą cenę, gdyż takie opony nie posłużą nam tak długo jak nowe, prosto od producenta.

Co szkodzi oponie i skraca jej żywot?

 • ekspansja na słońce (dlatego lepiej nie zostawiać samochodu na skręconych kołach w lecie, nawet jeśli mamy ładne nowe nisko-profilowe koła)
 • parkowanie w kałużach
 • wilgoć
 • przestój samochodu na kilka tygodni
 • oleje

Pamiętajmy że w okresie gdy nieużywany opon zimowych/letnich powinniśmy je przechowywać w ciemnym pomieszczeniu lub przykryć by nie narażać ich na działanie promieni słonecznych. Pomieszczenie w którym są przechowywane opony winno być suche.

2 odpowiedzi na „Jak sprawdzić datę produkcji opon

 1. Irek pisze:

  moje zimówki mają lat… 16 a guma nadal jest miękka i przyczepność dobra, kupione jako opony używane z bieżnikiem 7,5 mm, obecnie mają 6 mm; na pewno zapewniają lepszy poziom bezpieczeństwa niż chińskie opony

  • Zenon pisze:

   jezdziles kiedys na nowych (max 2 lata) oponach? zaloze sie o komplet nowych letnich i zimowek ze nie

   ja mam porownanie bo zmienilem rok temu 7mio letnie zimowki 5,5mm na nowe – roznica kolosalna, moznaby powiedziec ze taka jak miedzy letnimi a zimowkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć × 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>