Silnik 1.5 DPI

Silnik 1.5 DPI oferowany w Hyundaiu i30 PD posiada niewielką – 110 KM – moc przy dość sporej pojemności: 1.5 litra. Wielu więc sprzedawców wciśnie więc kupującemu kit, że jest to całkiem nieskomplikowana, prosta jednostka jak np. stare 1.4 MPI tylko o trochę większej pojemności. Tak jednak nie jest.

DPI czyli Dual Port Injection

1.5 DPI posiada podwójny wtrysk paliwa. Jak to podwójny? Otóż stare silniki benzynowe posiadały pośredni wtrysk paliwa (czyli wtrysk paliwa w kolektor ssący), który był bezawaryjny i tani: bez problemu 300 000 km bez żadnego serwisu. Nowoczesne konstrukcje posiadają bezpośredni wtrysk paliwa, czyli dysze wtryskiwaczy są umieszczone bezpośrednio w komorze spalania. Wtrysk ten jest bardziej awaryjny i droższy. Silnik 1.5 DPI posiada obydwa te systemy wtrysku. Jednocześnie. Ma więc 8 wtryskiwaczy benzynowych (4 wtrysku pośredniego, 4 bezpośredniego), mimo posiadania 4 cylindrów.

Wtryskiwacze bezpośredniego wtrysku paliwa są bardziej narażone na awarie. Są wrażliwe na jakość paliwa i pracują w bardzo trudnym środowisku. Ich awarie zdarzają się nawet przed osiągnieciem 100 000 km. Koszt jednego wtrysku to kilkaset złotych. A do wymiany mogą być wszystkie 4-ry.

Oprócz wtryskiwaczy awarii w układach wtrysku bezpośredniego ulegają pompy wysokiego ciśnienia. Koszt nowej to około 1000 zł.

Opinie

110 konnemu 1.5 DPI daleko jednak do poziomu komplikacji innych współczesnych silników benzynowych. 1.5 DPI nieposiada:

  • filtra GPF
  • turbosprężarki

Ale jeśli ktoś szuka naprawdę bezawaryjnego nowego samochodu powinien się skierować w stronę i20 z 1.2 MPI.

2 thoughts on “Silnik 1.5 DPI”

  1. W cenie Hyundaia i30 1.5 DPI (80 tyś) mam Dacie Duster II 1.5 Blue dCi 115KM 4×4. Samochód zrywny, nowy model a nie nieudany lifting, napęd 4×4 który jest bardzo przydatny jak zimą sypnie śnieg no i przede wszystkim SUV. A kto mądry dziś kupuje kompakta jak to samochod kompletnie nie modny?

  2. Skoro nawet Hyundai robi takie skomplikowane jednostki w nie tak luksusowych ani dużych przecież samochodach bo mając 180 cm wzrostu i nastoletnie dzieci taki kompakt to minimum to nastąpił już KONIEC ŚWIATA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *