Diesel jest już droższy od benzyny uwzględniając wartość opałową!

Do sytuacji w której litr oleju napędowego jest droższy niż litr benzyny już chyba przywykli wszyscy kierowcy. Litr oleju napędowego jest jednak 12% cięższy od benzyny i posiada o 17% wyższą od niej wartość opałową. Trochę droższy diesel, który jest generalnie bardziej energetycznym paliwem, nie dziwi więc aż tak bardzo.

Diesel: 7,80 zł, benzyna 6,65 zł

Od kilku dni utrzymuje się jednak na stacji sytuacja w której diesel jest ponad 17% droższy od benzyny a jest jedynie 17% od niej bardziej energetyczny. To oznacza, że gdybyśmy mieli np. ogrzewać nim dom to byłoby to droższe niż ogrzewanie benzyną (oczywiście to drugie byłoby bardzo niebezpieczne, nie radzimy próbować!).

Rodzaj paliwaGęstość (kg/dm3)Wartośc opałowa MJ/kgWartość opałowa MJ/lEnergia w 1 litrzeCena 1lCena 1 kWh
Benzyna bezołowiowa 95 E50,7540,9530,618,506,640,78
Diesel (olej napędowy) B70,8343,0035,809,947,810,79

Nieopłacalna jazda dieslem?

W takiej sytuacji jazda dieslem staje się coraz mniej opłacalna. Gdy 1 kWh energii zawartej w paliwie diesla i benzyny kosztuje tyle samo, jazda dieslem może być tańsza tylko dzięki wyższej sprawności. A te zostały w ostatnich czasach bardzo wyrównane. Nowoczesne silniki benzynowe są już prawie tak samo efektywne jak diesle.

Diesel jest rekordowo drogi… ale węgiel też

Co prawda diesel jest rekordowo drogi, ale jeszcze bardziej drogi jest węgiel. Dzisiaj 1 kWh węgla potrzebnego do ogrzania domu kosztuje 50 gr. Do niedawno było to zaledwie 10 gr… Na tym tle można stwierdzić, że podwyżki cen oleju napędowego są niewielkie. I miejmy nadzieje, że ani diesel ani benzyna nie zdrożeje, tak jak węgiel dla gospodarstw domowych: 5 krotnie.

3 thoughts on “Diesel jest już droższy od benzyny uwzględniając wartość opałową!”

  1. Dziś najbiedniejsi jeżdżą dieslami, plebs benzyniakami, trochę kaśiaści hybrydami a śmietanka narodu elektrykami. A rząd PiS łoi obywateli za diesla i benzynę a do produkcji prądu dopłaca. Nie tylko w cenie prądu ale nawet do paneli Ci dopłacą jak nie mieszakasz w bloku z wielkiej płyty jak przeciętny szarak tylko masz własny dom, najlepiej parterowy z dużym dachem i instalację elektryczną trójsiłową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *