Samochód hybrydowy

Samochód z napędem hybrydowym czyli w skrócie samochód hybrydowy to pojazd wykorzystujący dwa rodzaje napędu do poruszania się. Istnieją różne rodzaje samochodów hybrydowych, jednak najpopularniejszą hybrydą jest połączenie klasycznego silnika benzynowe z silnikiem elektrycznym. Innymi rodzajami hybryd jest np połączenie:

  • silnika elektrycznego z napędem atomowym
  • silnika elektrycznego z silnikiem odrzutowym (tak, samochody osobowe również mogą posiadać silniki odrzutowe)
  • silnika benzynowego z silnikiem parowym

Zajmijmy się jednak tą najpopularniejszą hybrydą stosowaną w seryjnie produkowanych samochodach takich jak: Chevrolet Volt, Toyota Prius, Honda Insight, Lexus GS450h czy rosyjski samochód Jo-mobil, który nie dawno (w 2012) pojawił się na rynku.

Jakie są zalety stosowania napędu hybrydowego?

Klasyczny samochód benzynowy posiada różną sprawność w zależności od stopnia obciążenia. Przy niskim obciążeniu (powolna jazda w korkach, jazda z góry, manewrowanie na parkingu, stanie w korku) jego sprawność jest bardzo niewielka. O wiele wyższą sprawność osiąga przy jeździe ze stałą prędkością rzędu 60 – 140 km/h. Ten fakt wykorzystują projektanci hybryd łączących silnik spalinowy i elektryczny. Podczas powolnej jazdy wykorzystywany jest silnik elektryczny – podczas jazdy szybszej spalinowy. Silnik spalinowy ładuje akumulatory, którym zasilany jest silnik elektryczny. Podczas ładowania powstają straty. Tzn. np. by naładować akumulatory o 10 Ah, trzeba ładować prądem 12 Ah, podczas rozładowywania uzyskamy jednak prąd 9 Ah, czyli uzyskujemy 25 % straty. Jest to jednak mniejsza strata niż jazda na silniku benzynowym w korku – gdy samochód stoi spala paliwo a nigdzie nie jedzie (sprawność jest zerowa).

2 thoughts on “Samochód hybrydowy”

  1. Toyota Prius jeździ już na taksówce we Wrocku stoi pod Careffourem na Hallera jakby ktoś chciał sobię pojeździć. Skoro taki już mają taki silnik to na pewno się już powoli opłaca: benzyna po 6 zł

  2. Hybrydy są trendi, eko, mało paliwa spalają i dzięki zastosowaniu drugiego silnika nieraz jeżdżą szybciej. Ale popularne długo nie będą. Dlaczego? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze! Przeciętny człowiek poszukuje samochodu za max 50 tysięcy złotych. Skoro same akumulatory i koszt dodatkowego układu napędowego (silniki elektryczne) to jest kilkadziesiąt tysięcy minie jeszcze bardzo duuużo czasu nim hybrydy wejdą staną się popularne. Technologia dobra, ale jeszcze nie te czasy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *