Zbiornik LPG jest szczelnym i odpornym na ciśnienie oraz uszkodzenia mechaniczne wyrobem. Większość zbiorników LPG jest robiona ze stali, choć istnieją również kompozytowe, które są znacznie lżejsze ale bardzo drogie.
Masa typowego, pustego zbiornika stalowego wynosi około 20 – 30 kg. Mimo że może się wydawać, że jest on bardzo bardzo wcale taki nie jest i wątpliwe jest podawane przez niektórych za fakt, że samochód z LPG ma opadnięty tył. Koło zapasowe, które również wozimy w bagażniku, często zamiast butli gazowej waży również około 20 kg.
Wysoka masa zbiornika LPG wynika z grubości jego ścianek: grubość ścianki butli LPG to minimum 3 mm: dla butli niewielkiej pojemności. Duże butle mają ścianki o grubości 5-6 mm.
Jakie ciśnienie
Maksymalne ciśnienie robocze zbiornika LPG wynosi 8 bar i jest to maksymalne ciśnienie jakie może zajść podczas normalnej eksploatacji. Dla porównania ciśnienie w oponie TIR-a wynosi często ponad 10 bar. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pęknięcia jest to ciśnienie bezpieczne. Zarówno w przypadku pęknięcia butli jak i pęknięcia opony stojąc bezpośrednio przy butli czy opinie możemy doznać obrażeń ciała. Nikt jednak nie boi się przechodzić obok koła TIR-a…
Data ważności butli LPG, wymiana butli gazowej
Butla LPG podlega okresowej wymianie. Fabrycznie nowa butla posiada ważność 10 lat od daty produkcji. Posiadacz samochodu z instalacją gazową jest zobowiązany do wożenia ze sobą świadectwa homologacji R67 butli gazowej. Wymiany butli gazowej dokonujemy w profesjonalnym serwisie instalacji gazowych. Jeśli ważność butli skończyła się, możemy dokonać również jej legalizacji. Maksymalny okres eksploatacji butli wynosi 20 lat.
Wielozawór LPG
Najważniejszym elementem ruchomym butli LPG jest wielozawór. Wielozawór jest wkręcany do butli. Skąd taka nazwa? Ponieważ posiada kilka zintegrowanych zaworów:
- zawór do napełniania gazem
- zawór wylotowy
- zawór bezpieczeństwa, który otwiera się w przypadku osiągnięcia w butli ciśnienia ponad 2.7 MPa (maksymalne ciśnienie zatankowanej do pełna butli to 0.8 MPa)
- zawór ogniowy, który wypuszcza samochód pod gaz w przypadku pożaru samochodu
Oprócz tego wielozawór zintegrowany jest z pływakiem, który pełni rolę wskaźnika poziomu gazu oraz ogranicznika napełnienia butli gazowej do 80 % jej pojemności.