Naliczenie podatku VAT przy sprzedaży samochodu firmowego jest zależne od kilku czynników. Inna sytuacja jest w przypadku zbycia auta ciężarowego w przypadku nabycia którego odliczono całość podatku VAT a inna w przypadku sprzedaży samochodu osobowego (przy nabyciu którego odliczono 60% podatku VAT).
Sprzedaż samochodu ciężarowego
W przypadku samochodu ciężarowego zawsze musimy zapłacić podatek VAT. Przykładowo nabyliśmy samochód ciężarowy wiele lat temu za 100 000 netto (123 000 brutto, odliczyliśmy 22 000 zł), teraz sprzedajemy go za 10 000 netto. Musimy zapłacić VAT w wysokości 23% od teraźniejszej wartości, czyli 2300 zł.
Sprzedaż samochodu osobowego
W przypadku sprzedaży samochodu osobowego, od którego przy nabyciu odliczono 60% VAT-u sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
W przypadku nabycia takiego samochodu nie mieliśmy możliwości odliczenia całego VAT-u a jedynie 60% i maksymalnie 6000 zł. A co w przypadku sprzedaży?
- jeśli użytkowaliśmy samochód krócej niż 6 miesięcy wystawiamy normalną fakturę VAT i musimy zapłacić VAT (100% VAT-u a nie 60%), jeśli sprzedajemy za tę samą cenę za jaką kupiliśmy to tracimy
- jeśli użytkowaliśmy samochód pomiędzy 6 miesięcy a 5 lat sprzedajemy samochód na fakturę z VAT-em zwolnionym (stawka zw.) lecz musimy zrobić korektę VAT. Jednak nie musimy zazwyczaj płacić całego odliczonego VAT-u:
jeśli użytkowaliśmy aut rok płacimy 4/5 VAT-u,
jeśli 2 lata: 3/5 VAT-u
jeśli 3 lata: 2/5 VAT-u
jeśli 4 lata: 1/5 VAT-u
należy nadmienić że dla korekty VAT liczą się lata kalendarzowe. Czyli jeśli nabyliśmy samochód 20 grudnia 2010 a sprzedajemy 4 stycznia 2012 to korekta należna jest za dwa lata mimo że samochód rzeczywiście był użytkowany niewiele ponad rok - jeśli użytkowaliśmy samochód ponad 5 lat to sprzedajemy go na fakturę VAT ze stawką zwolniony i nie dokonujemy korekt VAT. Czyli nie płacimy żadnego VAT-u od takiej sprzedaży