Czy zawieszenie pneumatyczne jest legalne?

Na aukcjach internetowych oferowane są zawieszenia pneumatyczne jako dodatek tuningowy. Oczywiście mowa tu o zestawach typowo tuningowych, ponieważ istnieją również samochody, które fabrycznie posiadają zawieszenie pneumatyczne. Taka opcja jest często dostępna np. w Mercedesach klasy S. Mowa tu jednak o zestawach zawieszenia pneumatycznego określanych jako AirRide albo LowRider do aut o sportowym zacięciu, które nigdy seryjnie takiego zawieszenia nie posiadały. Przykładem takiego samochodu jest BMW serii 3 (E46, E90).

Zawieszenie pneumatyczne, jeśli nie posiada homologacji jest nielegalne. Tak krótko można podsumować legalność takiego zawieszenia. Homologacja jest dokumentem stwierdzającym legalność jego zastosowania w danym pojeździe. W przypadku zawieszenia nie ma takiego ujednolicenia jak np. w przypadku opon, które posiadają rozmiar, nośność oraz indeks prędkości. Zawieszenie jest dedykowane do konkretnego modelu pojazdu. Jeśli dany element nie posiada homologacji, i to dedykowanej do danego samochodu nie możemy go zastosować w samochodzie, który jeździ po drogach publicznych. Jeśli mamy samochód rajdowy, który lawetą przewozimy na tor wymóg homologacji zależy od organizatora rajdów.

One thought on “Czy zawieszenie pneumatyczne jest legalne?”

  1. Czy mogę sobie do BMW serii 3 F31 założyć zawieszenie od BMW F11 (seria 5)? LEGALNIE? Zależy mi na takim rozwiązaniu ponieważ mam zabudowaną lodówkę w bagażniku (rozwożę wołowinę argentyńską do restauracji) i niestety stale opadnięty tył co mnie bardzo denerwuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *