Wtryskiwacze LPG w instalacji sekwencyjnej LPG to pewnego rodzaju elektrozawory, które otwierają się i zamykają w każdym cyklu pracy silnika. Wtryski LPG podają w ten sposób precyzyjnie gaz do kolektora ssącego silnika.Czym charakteryzuje się dobry wtryskiwacz LPG?
Dobry wtryskiwacz liniowo dawkuje paliwo (dawka rośnie liniowo z czasem otwarcia), nie jest zależny od temperatury i posiada możliwość dawkowania bardzo małych dawek.
Wtryskiwacze LPG występują zarówno jako listwy wtryskowe w skład której wchodzi kilka połączonych obudową wtryskiwaczy jak i jak osobne wtryskiwacze.
Przykładowe wtryskiwacze LPG:
- Valtek, Valtek 34
- Hana H2000
- OMVL REG
- RAIL IG1
- Matrix HD 544, Matrix XJ 544 i wiele innych
- Dragon, Tech01
- BARRACUDA
- MED 65, MED 80
Poszczególne wtryskiwacze różnią się budową wewnętrzną i precyzją działania. Oprócz tego często istnieje kilka „pod-modeli” jednej konstrukcji, które posiadają różną wydajność określaną w zalecanym zakresie mocy KM / cyl.
Dowiedziałem się ostatnio jak wpływają wtryskiwacze na zużycie paliwa. Miałem RAIL IG1 gazownik powiedział mi że czyszczenie nawet nie ma sensu bo są zużyte a poza tym to wtryskiwacze niskiej jakości. Gazownik z firmy instalacje gazowe Warszawa polecił mi wtryskiwacze Hana H2000. Instalacja gazowa to STAG 300 Premium. Zużycie paliwa spadło o cały litr a samochód odżył na niskich i średnich obrotach. Żałuje że od razu nie założyłem lepszych wtrysków. Gdy założyłem gaz robiłem testy zużycia paliwa i minimum jakie osiągnąłem to 8,3 litra gazu przy jeździe przez ponad 400 km z Warszawy do Gdańska 80 km/h w nocy. Teraz przy normalnej trasie 80 – 140 km/h spala mi 8,5 litra. Czyli tyle teraz pali przy normalnej jeździe ile kiedyś przy extra oszczędzeniu. Samochód to Elantra XD 2.0 automat.