Porsche Macan – Porsche, które trafi pod strzechy?

Produkowane od 2014 roku Porsche Macan wydaje się być pierwszym modelem Porsche od wielu lat, który po latach będzie kosztował kilkadziesiąt a nawet kilkanaście tysięcy i ucieszy swoją sprawnością również mniej zamożnych kierowców. Dlaczego?Być może dla młodszych czytelników „Porsche” i „samochód za kilkanaście tysięcy” brzmi sprzecznie, ale starsi zapewne pamiętają o tanich sportowych Porsche 924, 944. Te modele – podobnie jak Macan – bazowały w dużej mierze na popularnych Volkswagenach. A co takiego Porsche Macan dziedziczy z grupy VAG? Całkiem sporo…

Silnik: 2.0 TFSI

Podstawowym silnikiem w Porsche Macan posiada 4-ro cylindrowy silnik 2.0 TFSI. Silnik jest bardzo dynamiczny. Rozpędza ważący 1770 kg samochód w 6,7 sekundy do 100 km/h. Przy spokojnej jeździe zużywa 10 litrów na 100 km a to już mniej więcej zakres popularnego niegdyś w Polsce Cherokee w dieslu.

Zawieszenie

Crossover segmentu D firmy Porsche, fot. Pixabay

Zawieszenie Macana pochodzi z Audi Q5, a to dzieli wiele elementów z Audi A4 i A5. Gdy samochód będzie nastoletni będzie z pewnością to ułatwiało jego serwis. W Macanie spotkamy opcjonalnie zawieszenie pneumatyczne. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie będzie większego problemu z jego serwisem (nie będziemy skazani na oryginały). Już dziś firma Bilstein oferuje miech Porsche Macan poza salonami ASO.

Cayenne a Macan?

Sceptycy powyższej teorii stwierdzą, że cały ten artykuł nie ma sensu ponieważ Cayenne się zupełnie nie przyjął. Tak, ale:

  • Cayenne cechował się niższą sprzedażą
  • Cayenne posiadał w standardzie silnik V6, najlżejsze wersje ważyły 2160 kg
  • Cayenne mierzył prawie 4,8 m, podczas gdy Macan nie całe 4,7 m przy czym samochody od tego czasu znacząco urosły
Reflektor Porsche Macan – ciekawostką jest nietypowy sposób umiejscowienia spryskiwacza reflektora – w samym reflektorze. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mocny reflektor nie jest wyposażony we spryskiwaczy co jest niezgodne z prawem, fot. Pixabay

2 thoughts on “Porsche Macan – Porsche, które trafi pod strzechy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *