Jakie napięcie akumulatora

Napięcie całkowicie naładowanego nowego akumulator to 12,8 V

Dla akumulatora nie nowego ale sprawnego to napięcie wynosi 12,6-12,7 V

Średnio rozładowany akumulator ma napięcie 12,4 – 12,6, poniżej tego napięcia (12,4 V) zaleca się akumulator doładować. Jeśli nie jeździmy dużo zrobić to za pomocą prostownika w domu. Jest to zalecane w trosce o przyszłą trwałość akumulatora.Za całkowicie rozładowany akumulator uważamy taki akumulator który ma poniżej 12 V, jeśli ma około 11,8 V lub mniej to jest to stan skrajnego rozładowania – taki akumulator należy natychmiast doładować.

Pomiaru poziomu napięcia akumulatora dokonujemy na wyłączonym silniku. Nie należy tego robić jednak zaraz po wyłączeniu silnika a dopiero około pół godziny po wyłączeniu silnika. W przeciwnym razie pomiar będzie zawyżony.

W niektórych samochodach, jak np. BMW E39 napięcie akumulatora można sprawdzić w specjalnych testach na komputerze pokładowym. Często jednak komputery wskazują trochę inne napięcie niż pomiar dobrym woltomierzem, który jest bardziej dokładny.

5 thoughts on “Jakie napięcie akumulatora”

  1. warto jeszcze dodać że do pomiaru napięcia musimy dokładnie wyczyścić klemy lub mieć ostre krokodylki które wgryzą się w osad na klemach: inaczej napięcie będzie zaniżone nawet o 1V

  2. Dziś rano przychodzę do auta… nie zapalił -16 na termometrze. Akumulator napięcie 11,8 – podłączyłem do ładowania. Czy coś z niego będzie? Czy szukać nowego? W realu widziałem w promocji 45Ah za 149 pln moze nie oplaca sie ratowac starego?

  3. Akumulator na markecie w promocji zleżały i dlatego w promocji
    Jeśli masz auto które posiada dużo elektroniki to długo nie pociągnie
    Podobno dobrze wymienia na taki który już jest albo o zbliżonych parametrach do tego który jest
    a w nie których przypadkach dać większy gdy dużo elektroniki typu klimatyzacja wielkie radio szybki elektryczne i inne w zależności kto co tam ma w swoim rydwanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *