Citroen C5 AIRCROSS SUV

Fani Citroena zawsze cenili go za komfortowe limuzyny i samochody kompaktowe, słynące z rewelacyjnego komfortu jazdy. Ostatnią ostoją „prawdziwego Citroena” była ostatnia generacja zwykłej C5 – o oznaczeniu X7. Produkcję jednak jej definitywnie zakończono i, po krótkiej przerwie, wprowadzono nowy model: C5 Aircross, który nie jest jeden następcą starego C5. Obojętnie jakby na to nie patrzeć. Dlaczego?

C5 Aircross to crossover segmentu C

Citroen C5 przyzwyczaił nas, że C5 to samochód klasy średniej. Liczba pięć to połowa z liczby dziesięć. Idealne to więc oznaczenie dla auta klasy średniej. Nowy Citroen, zgodnie z tą filozofią powinien nazywać się C4 Aircross a nie C5 Aircross. Miedzy on 451 cm długości. Stary model miał ponad 470 cm!

C5 Aircross nie posiada zawieszenia hydropneumatycznego

Ten samochód nie posiada nawet zawieszenia pneumatycznego. A przecież zawieszenia pneumatyczne to standard w lepszych SUV-ach. C5 Aircross wyposażony jest zwykłe zawieszenie, posiadające jedynie hydrauliczne, progresywne ograniczniki. Ze względu na prostą budowę zawieszenia C5 Aircross nie posiada regulowanego prześwitu jak stare dobre C5. A przecież – nawet gdyby samochód kosztował 20000 zł więcej – byłby to hit jeśli chodzi o stosunkowo tanie auta klasy SUV. Szczególnie gdyby producent wyposażył ten samochód w opcjonalny napęd 4×4.

Przedni napęd a nie 4×4

W C5 Aircross nie spotkamy napędu na cztery koła. A jest to crossover. To jasno klasyfikuje ten samochód jako – być może ładny – ale tani samochód.

350 KM? 380 KM? Czyli oszustwo w nazwach?

Citroen nazwał najmocniejsze wersje silnikowe 1.6 350 THP i 1.8 380 THP. Już słyszę odpowiedź sprzedawcy w salonie na pytanie klienta „czy ten samochód ma 380 koni mechanicznych?” – profesjonalni sprzedawcy potrafią w taki sposób sformułować odpowiedź by na pytanie nie odpowiedzieć twierdząco, ale by klient myślał że tak właśnie odpowiadają…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *