samochód prywatny do celów służbowych

Istnieje możliwość odliczania kosztów użytkowania samochodu prywatnego użytkowanego do celów służbowych w dwóch przypadkach:

  1. gdy posiadamy działalność gospodarczą
  2. gdy nie posiadamy działalności gospodarczej ale pracujemy w firmie w której używamy własnego samochodu do celów służbowych

Używanie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej

Pojazd który jest naszą własnością ale nie jest w środkach trwałych firmy, może być w niej używany i odliczamy podatek prowadząc tzw. ewidencję przebiegu pojazdu. Za każdy km użytkowania samochodu w celach służbowych możemy odliczyć sobie od podatku dochodowego określoną kwotę – musimy jednak posiadać dokumenty zakupu np. paliwa, części zamiennych, rachunki za naprawy. Kwota odliczenia z kilometrówki to maksymalna kwota jaką możemy odliczyć za każdy przejechany km. Gdy ją przekroczymy możemy odliczyć tylko tę kwotę jaka wynika z kilometrówki * ilość przejechanych kilometrów.

Używanie samochodu prywatnego w pracy

Jeśli używasz samochodu prywatnego w swojej pracy – Twoim poleceniem służbowym są wyjazdy służbowe tym samochodem również możesz odliczać kilometrówkę.

2 thoughts on “samochód prywatny do celów służbowych”

    1. Jeśli samochód był w środkach trwałych to nalezy się podatek dochodowy a czasem i VAT. Ale mowa o używaniu prywatnego, czyli chyba bez wciągania w środku trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *