Kratki wracają!

To już pewne: Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych „z kratką”, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Na tę chwilę jest to jedyna zmiana dotycząca VAT.

Co to oznacza? Samochody kombi, SUV i vany z kratką znowu wrócą do łask! Przez kilka lat jedyną drogą do odliczenia VAT od nowego samochodu był zakup auta spełającego kryterium VAT-1 czyli w skrócie autem z jednym rzędem siedzeń. Było to bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują przewozić ciężkich towarów: np. firm które potrzebują auta do przewozu pracowników.

Odliczenie VAT przysługuje również na uwielbiane przez przedsiębiorców samochody typu SUV
Odliczenie VAT przysługuje również na uwielbiane przez przedsiębiorców samochody typu SUV

Jakie auto będzie można kupić odliczając pełny VAT?

Przykładowo Volkswagen Tiguan 1.2 TSI 122 KM BlueMotion Technology  z rocznika 2013 jest już do nabycia z homologacją ciężarową. Auto kosztuje 87 620 zł brutto, po odliczeniu podatku VAT przedsiębiorca płaci za niego niecałe 72 000 zł!

VAT od paliwa również będzie można odliczać!

Dodatkowo oprócz podatku VAT od paliwa będzie również można odliczać podatek od paliwa tankowanego do samochodu z kratką. Zysk dla przedsiębiorcy jest bardzo duży, gdyż przez 5 lat samochód firmowy często zużywa paliwo za około 40 000 zł! Po odliczeniu VAT firmy będą „do przodu” dodatkowo około 8 tysięcy złotych!

3 thoughts on “Kratki wracają!”

  1. Odliczenie VAT od zakupu niewiele daje. Dziś odliczy 10 tysięcy złotych a jak będzie sprzedawał to naliczy 5 tysięcy co to za zysk. Lepiej nawet bez odliczeń zwykłego sedana kupić wtedy po 5 latach jest anulowanie podatku VAT.

    Co innego odliczenie od paliwa…

  2. Wracają ale nie na długo. Księgowa mi mówiła że w połowie roku będą przepisy takie że będzie się odliczało 50% VAT od paliwa i zakupu przy wszystkich osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *