Vat od paliwa

Do niedawna (do 2010 roku) właściciele samochód „z kratką” mogli odliczać VAT (i podatek dochodowy) od paliwa do tych samochodów. Niestety nastąpiła niekorzystna zmiana przepisów która weszła w życie od początku 2011 roku. Teraz samochód z kratką jest tak samo traktowany jak sportowe coupe bez kratki kupione na firmę czy kabriolet. Generalnie od paliwa do wszystkich aut osobowych nie można odliczać podatku VAT. Można natomiast odliczać podatek dochodowy.

Od jakich samochodów można odliczać VAT od paliwa?

 • od małych samochodów typu VAN (np. Seicento VAN) czyli jeden rząd siedzeń i z tyłu przestrzeń bagażowa oddzielona na stałe
 • od samochodów dostawczych z jednym rzędem siedzeń z przodu (2 lub 3 siedzenia) i reszta przestrzeń bagażowa
 • od pojazdów które mają więcej niż jeden rząd siedzeń ale ponad 50% długości wewnątrz stanowi przestrzeń bagażowa (VAT-2)
 • od samochodów typu pick-up (czyli samochodów z otwartą przestrzenią bagażowa)

Teraz nic nie dziwi coraz większa popularność tych ostatnich – pickup stał się modny. Niestety, biorąc pod uwagę wszystkie koszta mimo odliczeń rzadko kiedy taki samochód kosztuje mniej niż auto osobowe. Mimo praktycznego nadwozia auta takie mają sporo wad – np. są bardzo długie (ciężko się parkuje), mają stosunkowo słabe przyspieszenie i bardzo dużo palą przy prędkościach autostradowych. To wszystko sprawia że mimo pełnych odliczeń tego typu auta nie stanowią dobrej ekonomicznej alternatywy dla samochodów mniejszych, oczywiście pod warunkiem że ktoś nie potrzebuje auta do przewozu dużych rzeczy.

10 thoughts on “Vat od paliwa”

 1. Czy mogę odliczyć VAT od paliwa jeśli używam samochodu dostawczego jeśli używam samochód na tzw. kilometrówce? Samochód to Citroen Jumper, trzy siedzenia z przodu reszta paka.

  1. Przy samochodach rozliczanych na zasadzie tzw. „kilometrówki” nie ma możliwości odliczania podatku VAT niezależnie od typu samochodu używanego w przedsiębiorstwie.

 2. Ile kosztuje w Polsce taka przeróbka samochodu kombi na dwumiejscowe auto + przestrzeń bagażowa tak żeby można było odliczać VAT? W Niemcach to się chyba nazywa LKW?

 3. Polecam Mitsubishi l200 bardzo uniwersalny samochód, ładny, bardzo wygodny, ekstra widać do przodu…. no i paczka z tyłu starczy na każde zakupy.

  1. ani sie nie obejrzymy a zlikwiduja rowniez odliczanie vat od pickupow tak jak urzadzili wlasicicieli terenewek i nagle wszystkie stare ML-y, Jeepy, BMW X5 zamiast kosztowac wiecej niz limuzyny z tego rocznika to kosztuja prawie tyle samo… tzn. zeszmacily sie cenowo. IMO wszystko przez odliczenia VAT

  2. na co dzień do jazdy taki pickup to pomyła, duże, pali dużo a miejsca w środku przeciętnie i komfort mizerny

 4. L200 ma 5 metrów długości. Np. Opel Insignia kombi ma 491 cm. Taka duża różnica? L200 nie ma problemów z wjazdem na wysokie krawężniki czy parkowanie jedną stroną w błocie czy głębokim śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *