Jaka laweta na kat. B?

Często posiadacze zwykłego prawo jazdy kategorii B zadają pytanie o możliwość prowadzenia samochodu z przyczepą-lawetą. Pytanie wynika głównie z faktu, że jesteśmy przyzwyczajeni iż przyczepy kempingowa holują osoby posiadające jedynie prawo jazdy kat. B. Czy zatem można posiadając takie prawo jazdy holować także lawetę na której jest inny samochód?

Ograniczone możliwości na prawo jazdy kat. B

Niestety posiadające zaledwie kategorię B możemy prowadzić zestawem pojazdów max do 3.5 tony. Z innego znowu przepisu wynika, że masa holowanej przyczepy musi być mniejsza od masy pojazdu, który ją holuje (i oczywiście nie wyższa niż zapisana w dowodzie rejestracyjnym). To wszystko sprawia, że w najbardziej optymistycznym wariancie maksymalna masa całkowita przyczepy-lawety wynosi 1750 kg. Taką lawetą możemy przewieźć pojazd o masie około 1200 kg gdyż sama laweta waży 550 kg. Niestety, aby przewieźć taki samochód musielibyśmy mieć specyficzny samochód o odpowiedniej nie za dużej nie za małej dopuszczalnej masie całkowitej i odpowiednio obciążony. W praktyce: mało realne.

Więcej przypadków możesz wyliczyć na stronie: kalkulator maksymalnej masy przyczepy.

Alternatywa: autolaweta

Dużo lepszym rozwiązaniem dla osób posiadających prawo jazdy kat. B jest przewożenie auta na autolawecie. Musimy posiadać autolawetę o DMC nieprzekraczającej 3500 kg. Takie auta posiadają ładowność nawet do 1800 kg (niektóre jednak mniej, np. 1500 kg), uwzględniając nawet masę kierowcy i pasażera otrzymujemy i tak bezpieczne 1500 kg. Autolawety o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony są więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla kierowców posiadający kat B.

One thought on “Jaka laweta na kat. B?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *