Wulkanizator samochodowy

Wulkanizator zajmuje się naprawą ogumienia, wymianą opon, kół oraz wyważaniem kół.

Wymiana kół wcale nie jest prosta

Wulkanizator musi wykazać się precyzją i dokładnością podczas montażu kół. Musi we właściwy sposób przygotować felgę oraz piastę przed przykręceniem koła. Jest to szczególnie istotne podczas montażu felg aluminiowych w których dochodzi do korozji elektrochemicznej na skutek odmiennego potencjału stali oraz aluminium.

Naprawa ogumienia to odpowiedzialna praca

Przede wszystkim wulkanizator musi ustalić czy dana opona w ogóle nadaje się naprawy. Niewolno naprawiać boków opon, opon o zbyt niskim bieżniku albo z uszkodzonym kordem. Wulkanizator, który nie odmówi naprawy takiej opony może w łatwy sposób przyczynić się do nieszczęścia. Opony w złym stanie technicznym są często przyczyną tragedii, wypadków a nawet i zgonów.

Wyważanie ogumienia wymaga specjalistycznego sprzętu, wiedzy i dokładności

Wulkanizatorzy muszą dokonywać okresowej kalibracji wyważarki do kół. Niestety wiele serwisów nie dba o to, posiada maszyny nieskalibrowane albo zwyczajnie stare i zużyte. To przyczynia się do bicia kół, które jest przyczyną pogorszenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy a także szybszego zużycia się łożysk oraz zawieszenia.