Czy samochód na luzie mniej pali?

Często pytacie się czy podczas jazdy na biegu jałowym czyli tzw. luzie auto mniej spala. Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Na pewno mniej spali jeśli jedziemy z góry i chcemy się lekko rozpędzić – nie warto dodawać delikatnie dodawać gazu, często wystarczy włączyć luz. Jednak gdy dojeżdżamy do skrzyżowania na luzie i hamujemy hamulcami to samochód spali więcej niż jadąc na biegu i hamując silnikiem.

Pamiętajmy również że stojąc w korku samochód mniej spali na luzie niż stojąc ze wciśniętym sprzęgłem i wrzuconym biegiem.

5 thoughts on “Czy samochód na luzie mniej pali?”

    1. W przypadku instalacji V czy IV generacji (tzw. wtrysk sekwencyjny) sterowanie silnikiem odbywa się tak jak na benzynie czyli jeśli samochód nie podaje benzyny to nie podaje też gazu podczas pracy na gazie. W starszych instalacjach są specjalne zawory w reduktorach do odcinania gazu podczas hamowania silnikiem podczas jazdy na LPG.

    2. nie ma czegoś takiego jak nie spalanie paliwa przez auto, zerowe spalanie jest tylko gdy silnik jest wyłączony 😛

  1. motor tez pali mniej na luzie – ja czasami w swojej 50ccm gasze z gory silnik – wspomagania hamulcow i tak nie ma wiec taka jazda jest bardzo bezpieczna w przeciwienstwie do samochodu. blokady kierownicy oczywiscie tez nie ma 😀
    jednak w nowych skoplikowanych autach luz to blad – skrzynie wytrzymuja znacznie krocej bo robia sie jakies jaja ze smarowaniem. np. audi a6 c5 1.9 tdi – naprawa skrzyni nawet 3000 pln, ile trzeba przejechac na luzie zeby tyle zaoszczedzic?

  2. Moje Renault Clio IV posiada dodatkowo ESM – system odzyskiwania energii – dzięki czemu przy hamowaniu silnikiem część energii jest odzyskiwana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *