Co ile wymiana oleju w skrzyni biegów

Okresowej wymianie oleju podlegają wszystkie skrzynie biegów: zarówno skrzynie manualne jak i automatyczne.

Wymiana oleju w skrzyni manualnej

W zależności od rodzaju skrzyni co około 40 – 100 tysięcy km. Dla skrzyń, bardziej skomplikowanych w tym 6-cio biegowych zaleca się wymianę częściej. Zmieniajmy również częściej olej gdy posiadamy samochód z chipem – o zwiększonej w stosunku do fabrycznej mocy.

Objawami bardzo starego oleju w skrzyni biegów jest ciężka praca dźwigni zmiany biegów w zimie. Niekiedy w ekstremalnych przypadkach cała skrzynia praktycznie przymarza i przy dużych mrozach jeśli puścimy sprzęgło po odpaleniu samochodu i jest on na biegu jałowym silnik przygasa bo nie radzi sobie z rozruchem skrzyni – to oznacza że stan oleju jest fatalny.

Niewymienianie oleju prowadzi do głośniejszej pracy skrzyni biegów a z czasem powolniejszej zmiany biegów – większego oporu przy zmianie przełożeń.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów odbywa się wg zaleceń producenta – zazwyczaj co 30 000 – 60 000 km. Niektórzy producenci piszą że olej w ich samochodach jest „lifetime” jeśli samochód ma jednak ponad 150 000 km lub ponad 8 lat to zalecamy wymianę oleju na własne ryzyko. Zazwyczaj skrzynie z olejami lifetime „padają” po około 200 000 km – na tyle często producent oblicza życie skrzyni biegów. Wymieniając olej możemy je znacznie przedłużyć – nawet do 300 000 – 400 000 km.

One thought on “Co ile wymiana oleju w skrzyni biegów”

  1. Właśnie wymieniłem olej po 100 tys. Dalej był czerwony a praca skrzyni w ogóle sie nie zmieniła – 5 godzin w plecy i 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *