Wymiana oleju w samochodzie to czynność dość prosta. Wymiany oleju najlepiej dokonać na ciepłym silnik gdy olej jest rozgrzany (najlepiej po przejechaniu kilkudziesięciu km – ważne zwłaszcza w zimie). W celu wymiany oleju należy przygotować naczynie do którego zlejemy stary olej (nie wolno wylewać oleju np. na trawnik!!!), najlepiej by samochód do wymiany oleju stał na równym podłożu.
1. Odkręcamy korek spustowy znajdujący się dolnej części miski olejowej.
2. Wymieniamy filtr oleju (przy każdej wymianie oleju!)
3. Czekamy aż olej do reszty wykapie się z miski olejowej (gdybyśmy oddali olej do mechanika ten zapewne nie czekałby długo i starego oleju nie wylał dokładnie ;))
4. Zakręcamy korek spustowy oleju.
5. Wlewamy nowy olej korkiem wlewu oleju kontrolując przy tym stan na bagnecie (żeby nie przelać za dużo).
6. Odpalamy samochód.
Niektóre książki obsługi niektórych pojazdów zalecają przy pierwszym odpaleniu lekko zwiększyć prędkość obrotową, można to zrobić – prze gazować auto do 1500 rpm. Lampka oleju powinna zgasnąć po max 10 sekundach.
Z technicznego punktu widzenia najlepiej byłoby stary olej wylać na bardzo gorącym silniku, poczekać ze 2h i nowy wlać do zimnego silnika – unikniemy szkodliwego szoku temperaturowego i wymienimy bardzo dużą część oleju – jak najmniej pozostanie starego. Dlatego najlepiej wymiany oleju dokonywać samodzielnie lub przy okazji innych napraw serwisowych u mechanika.
witam… każdy pisze jacy to mechanicy sa straszni, źli, etc… ale gdy kowalski zleje sobie olej z takiego silnika raz, drugi , trzeci i ma już go około 12litrów to ma problem co z nim zrobic,? i co robi: wylewa pod krzak, kopie dołek i wlewa olej, konserwje sobie płot… a jego sąsiad i okoliczni ludzie którzy tak krzyczą ze mechanik to taki czy owaki pija wodę zanieczyszczoną metalami ciężkimi i się trują … powodzenia .. jestem mechanikiem prowadzę warsztat i wiem ze muszę podnieść cenę wymiany oleju ze względu na recykling odpadów… niedługo z kranu poleci wam ….. olej sąsiada