Cechą, która pozwoli nam sprawdzić w prosty sposób akumulator jest jego napięcie spoczynkowe. Aby je jednak sprawdzić musimy mieć pewność że jest on w 100% doładowany. Najlepiej w tym celu naładować go prostownikiem, zostawić na kilka godzin i zmierzyć napięcie spoczynkowe. Powinno ono wynosić 12,6 V. Kolejnym testem dla akumulatora jest minimalne napięcie podczas rozruchu. Należy w tym celu podłączyć akumulator do samochodu, jednocześnie z podpiętym multimetrem z funkcją woltomierza lub woltomierzem odczytać minimalne napięcie. Dla sprawnego akumulatora powinno ono być większe niż 10V.
Tak powinien zachowywać się sprawny akumulator. Jeśli chcemy mieć podgląd dla stopnia zużycia naszego akumulatora możemy go – zaraz po naładowaniu prostowaniem – spróbować rozładować. Należy w tym celu użyć żarówki o natężeniu równym 1/10 pojemności akumulatora. Przykładowo dla akumulatora 45 Ah będzie to żarówka 4,5A czyli 54W, czyli praktycznie zwykła samochodowa żarówka H4. Powinniśmy co jakiś czas (pół godziny np.) sprawdzać napięcie (przedtem chwilowo odłączyć żarówkę), gdy akumulator osiągnie 10,8 V jest rozładowany i pomiar zatrzymujemy.
Pojemność akumulatora to czas potrzebny do rozładowania * obciążenie (czyli w tym przypadku 4,5A). Przykładowo jeśli akumulator „wytrzymał” 6 godzin oznacza to że realna jego pojemność to 27 Ah.
Warto dodać że całkowite rozładowywanie akumulatora nie jest dla niego całkiem bezpieczne i wykonujemy go na własną odpowiedzialność.
Mój akumulator ma po naładowaniu i staniu w nocy 12,2V. Czy będzie do wymiany?