Peugeot 207 RC

Peugeot 207 RC

Peugeot 207 RC to specjalna, najmocniejsza wersja Peugeota 207. Samochód posiada silnik 1.6 16v o mocy aż 175 KM. Osiągnięcie ponad 100 KM mocy z jednego litra było możliwe dzięki zastosowaniu podwójnej turbosprężarki wraz z intercoolerem i systemem zmiennych faz rozrządu. Z technicznego punktu widzenia ciekawą sprawą jest dość spory stopień kompresji wynoszący 10.5 oznacza to że samochód przy małych obciążeniach wcale nie powinien palić dużo co zdarza się w wysilonych samochodach z turbodoładowaniem (czy korzystamy z dużej mocy czy nie spalanie jest bardzo wysokie).

Osiągi

Przyśpieszenie do 100 km/h wersji 3 drzwiowe wynosi 7,1 sek – auto ma więc bardzo dobre osiągi.

Sportowe siedzenia 207 RC zdradzają charakter samochodu

Spalanie

Średnie spalanie samochodu wynosi około 7 litrów – tyle ile do niedawna jeszcze paliły samochody kompaktowe z silnikami 60 – 90 KM. Auta te choć były formalnie klasę wyżej – posiadały podobną ilość miejsca w środku co 207-ka. To pokazuje postęp w technice silników spalinowych.

Niestety spalanie w mieście jest sporo wyższe i wynosi około 10 litrów – czyli… również dokładnie tyle co słabe kompakty z lat 90-tych.

Można więc powiedzieć śmiało że 207 RC nie pali dużo. Chyba że w porównaniu do oszczędnych benzynowych 207 albo HDi.

Peugeot 207 SW RC

Wersja kombi nie wyklucza zastosowania najmocniejszego silnika 1.6 Turbo. Masa kombi jest wyższa o 100 kg – niestety gorszy rozkład mas powoduje że przyśpieszenie do 100 km/h wzrasta do 8,2 sekundy. Dużo? Jak na niepozorne 207 SW niewiele ale w przypadku samochodów sportowych 1 sekunda to dość dużo.

Czy warto?

Samochód na rynku aut używanych kosztuje w okolicach 30 – 40 tyś zł. Za tę cenę dostajemy samochód o nieprzeciętnych osiągach, co prawda za połowę tej kwoty możemy kupić np. kilkunastoletnie BMW 328i które osiągi będzie miało równie dobre ale niedostaniem auta prawie nowego – jeśli ktoś lubi masę seryjnych części, niewysiedziane fotele, zapach nowości a jednocześnie ceni bardzo dobre osiągi – 207 RC to bardzo dobra propozycja. Uważajmy jednak – jak zawsze przy autach używanych – na samochody powypadkowe.

5 thoughts on “Peugeot 207 RC”

  1. jakoś bardziej do mnie przemawia Fiat Punto Evo 1.4 16V T-Jet 180 PS wizualnie znacznie przyjemniejszy i mniej powinien palić w mieście – a takie auto to się kupuje przede wszystkim do miasta

  2. 207 cc nie ma zadnego nakladanego dachu tylko twardy, ktory sklada sie elektrycznie w calosci do bagaznika

  3. Mój RC potrafi spalić średnio w mieście 8,2l/100km ale żona mnie już pogoniła bo jeździłem jak dziadkowozem He He. Przy dynamicznej jeździe pali około 12l/100km Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *