Pierwszy motocykl

Mamy piękne lato, każdy prawdziwy mężczyzna chciałby poczuć wiatr w oczach. Co jednak gdy nie posiadamy motoru i dopiero co zdaliśmy prawo jazdy kat. A. Jaki motocykl wybrać na początek?Pojemność

Pojemność skokowa motocykla jest jednym z ważniejszych jego cech. Polecamy pojemność 250 ccm3. Motocykle 125 ccm3 nie zapewniają wygodnej jazdy w terenie niezabudowanym. Mam na myśli oczywiście motocykle 4T, 2T odradzam gdyż przy obecnych cenach paliwa eksploatacja jest zbyt droga. Na autostrady nawet 250 ccm3 będzie za słabe. Na szczęście w naszym kraju jest ich mało…

Skuter, ścigacz, turystyczny czy uniwersalny?

Na początek nie polecam skutera. Skutery posiadają bezstopniowe, automatyczne skrzynie biegów. Na początku przygody motocyklowej warto nauczyć się zmieniać biegi. Ścigacza również odradzamy. Pozycja za kierowcą kusi do agresywnej jazdy. Trudniej będzie też zabrać nam kogoś ze sobą, starego motocyklistę, który oceni nasz styl jazdy. Najlepszy na początek będzie motocykl uniwersalny. Niezłe może być też enduro. Są lekkie a spróbować jazdy w lekkim terenie powinien każdy motocyklista: nigdzie tam bezpiecznie nie przetestujemy uślizgu tylnego koła.

Coś konkretnego…

Dobra na początek będzie Honda VTR 250 czy Yamaha YBR 250. Z tańszych motorów ciekawy jest Zipp Nitro 250.

2 thoughts on “Pierwszy motocykl”

  1. E tam indyjsko polskie wynalazki odradzam wam omijajcie szerokim łukiem, chyba że chcecie się zniechęcić do jeżdżenia moto. Pojemność 250 można sobie odpuścić są to silniki wysilone a więc mało ekonomiczne. Polecam na początek solidny motor np. BMW F650GS Dakar, sprowadzone z Holandii najlepiej gdzie pozbywają się tego za małą kasę kupując nowszy model. Da się kupić takie BMW z kilkoma detalami do poprawki, ważne by miało dużo nowych części zamiennych, z 2001 roku lub nawet nowsze za 2000 EURO. Nowego motocykla w tej cenie nie polecam, zapewne straci szybciej na wartości nim nauczysz się jeździć więc sprzedając go dużo stracisz.
    Aha kto myśli, ze 650 ccm3 pali jakoś specjalnie dużo to powiem, że BMW jw. pali przy spokojnej jeździe 3,5 litra benzyny, niezłe co?

  2. Najłatwiej to się uczyć jeździć:
    – na skuterze
    – na quadzie z manualną skrzynią biegów

    nauka od razu zmiany biegów oraz utrzymania się w pionie kończy się zazwyczaj upadkiem przy ruszaniu itp. Musisz mieć dobre odruchy żeby siadać na moto, chyba że mówimy od nauce jazdy na crossie po polnej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *