Audi TT 8N

Audi TT 8N to pierwsza generacja Audi TT produkowana od 1998 do 2006 roku. Samochód początkowo nie miał dobrej passy za sprawą kilku wypadków które zdarzyły się użytkownikom pierwszych TT – auto przy wysokich prędkościach potrafiło być zbyt nadsterowne (czyli reagowało zbyt mocno na ruchy kierownicą i tył pojazdu wyprzedzał przód). Audi musiało zamontować seryjny tylny spoiler który zniwelował ten efekt. Samochód bardzo podobał się kobietom, nie którzy uważają że późniejsze wersje ze spoilerem wyglądają gorzej.
Silniki
Podstawowym silnikiem w Audi TT jest 4-ry cylindrowy i aż 20 zaworowy silnik. Występuje on w większości Audi TT poza wersja TT 3.2 Quattro 250 KM. Silnik posiada aż 5 zaworów na cylinder, stąd napis pod maską „5V” oznaczający 5 valve. Auto nie posiada 5 cylindrów jak mówią niektórzy :). Silnik ten występuje aż w 5-ciu różnych odmianach różniących się mocą, ale wszystkie posiadają tę samą pojemność 1781 cm³. Najsłabszy ma 150 KM, najmocniejszy 225 KM.
Przestrzeń w środku
Ilość miejsc w środku to 4. Dwa miejsca z przodu i dwa mało wygodne z tyłu pojazdu. W praktyce więc na dłuższe trasy mogą jechać dwie osoby. Bagażnik jest mały – 220 litrów – dzięki temu zapewne w Polsce rzadko widujemy TT z instalacją gazową LPG 😉 Po rozłożeniu tylnych siedzeń mamy już bagażnik wielkości dużego sedana – 500 litrów, 2 osoby mogą więc spokojnie jechać nim na wakacje nawet zabierając dużo rzeczy ze sobą.
Osiągi
Nawet podstawowa wersja TT ma niezłe osiągi, najszybsze TT Clubsport osiąga 100 km/h po 5,9 sek.

6 thoughts on “Audi TT 8N”

  1. Audi TT to taka wersja wyglądowo lepsza od vv beetle’a ale i tak oba wyglądają jak kupy. Już lepiej zainwestować w używane porsche.

    1. Racja, auta tak naprawdę nie tylko są podobne ale są na płycie podłogowej Volkswagen Group A4 (PQ34) czyli na tej samej! I to samo co VW Golf czy Audi A3.

  2. To audi to jeszcze nic. Jak wypuszczą tt rs plus to dopiero będzie jazda. 360 KM. Chociaż i tak jest dostępna wersja tt po tuningu przez firme ABT, która ma około 500 KM i 4s do „setki” 😀

    1. no comment fajnej muzyki sluchasz dziewczyno 🙂 co do tt to fajne autko ale raczej dla kobiet – normalnie na codzien jako jedyne auto zdecydowanie ZA MAŁE

  3. zona namawia mnie na audi tt ciekaw jednak jestem jakie bedzie w cyklu miejskim spalanie audi tt 1.8, bez turbo, zona wyczytala gdzies na forum ze w 10 litrach benzyny sie zmiesci. ale czy to prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *